Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w oleśnie

Imieniny

Dzisiaj jest: 23 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Róża, Apolinary, Filip

Biblioteka

BIP - Powiat Oleski


DKMS


Dakar 2016 wydarzenia

Statystyka

Odsłon : 2688630

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Marek Sigmund

Dzisiaj chciałbym przybliżyć postać, która jest dla mnie autorytetem. Autorytet to słowo, które nie ma jednego znaczenia. Według „Słownika języka polskiego” autorytet to człowiek mający duże poważanie ze względu na swą wiedzę lub postawę moralną, zazwyczaj stawiany za wzór do naśladowania. Również za autorytet można uznać cieszącą się dużym szacunkiem instytucję, doktrynę, pismo itp. Bardzo trudno jest odnaleźć we współczesnym świecie jakiś autorytet. Nie wiem do końca, dlaczego tak właśnie jest, ale taką rangę mogą zyskać bohaterowie dzieł literackich lub ludzie żyjący w minionych czasach. Przykładem może być dobrze nam znany Jan Paweł II czy mityczna postać Prometeusza. Wielu ludzi uważa, że XXI wiek nie przynosi nam żadnych wzorców. Ja sądzę inaczej i nawet daleko nie muszę szukać. W związku z wybranym przeze mnie kierunkiem kształcenia muszę posiadać wzór do naśladowania wśród informatyków i taką osobą jest Bill Gates.


Jest to osoba, która imponuje mi nie tylko swoimi wcześniejszymi dokonaniami, ale również tym, co robi teraz. Urodził się on w Seattle i pochodzi z zamożnej i szanowanej rodziny. We wczesnym stadium edukacji wyróżniał się wśród rówieśników, szczególnie z matematyki. Opanował najtrudniejszy przedmiot nazywany ,, królową nauk”. W wieku 13 lat rozpoczął naukę w ekskluzywnym prywatnym liceum w Seattle. Widząc ogromny potencjał Billego, kupiono do szkoły terminal ASR-33 i zarezerwowano dla niego czas dostępu do komputera. Sam Gates zainteresował się programowaniem i, aby bardziej poświęcić się swojej pasji, zrezygnował nawet z lekcji matematyki.  To jest już niesamowite, że nastolatek tak bardzo polubił nauki ścisłe i w tak młodym wieku zainteresował się najtrudniejszym działem informatyki, jakim jest programowanie. Można by rzec, że był to przepis na sukces w przyszłości i wcale się nie pomylimy. Należy wspomnieć jeszcze jednak o jednej kwestii. Kiedy skończyła się dotacja szkolna Billi Gates, aby móc kontynuować pasję, musiał kombinować na różne sposoby, aby w wieku 14 lat wraz ze swoim przyjacielem Paulem Allenem podjąć się nowego przedsięwzięcia, którego celem miało być stworzenie urządzenia do pomiaru ruchu ulicznego. Gates zarobił na tym 20 000 dolarów, jednak, gdy wydało się, że ma tylko 14 lat, przedsięwzięcie straciło początkową dynamikę. Gates dostał się na wydział prawa, gdzie poznał swojego przyszłego wspólnika. Młody Billi był bardzo ambitny i utalentowany. Można powiedzieć, że był geniuszem. Gates poświęcił się całkowicie swoim zainteresowaniom, nie poddał się i to stanowi bazę jego sukcesu. Gdyby nie jego chęć do nauki i zdeterminowanie, niczego by nie osiągnął. Warto też wspomnieć, że Gates wiedział od początku,                                  od młodzieńczych lat, co chce w życiu robić i do czego dąży.

Billi Gates, kierując się pewnością siebie, dokonał specjalnego wybiegu. Chciał sprawdzić, czy firma MIT zainteresuje się współpracą z młodymi programistami. Błysk geniuszu Gatesa spowodował ogromny sukces. Firma odpowiedziała pozytywnie i zaprosiła ich do siedziby na prezentacje. W ciągu kilku tygodni stworzyli język programowania i wywarli dobre wrażenie na zarządzie firmy MIT. Podpisali wówczas kontrakt na rozprzestrzenianie owego języka.               To kolejny sukces życiowy młodego Gatesa, ale nie osiadł na laurach. Jego kumpel został zatrudniony przez MITS, a sam Billi wziął sobie wolne z Harvardu, żeby móc dalej działać w tym kierunku. Postanowili założyć spółkę osobową, którą nazwali Microsoft. W pierwszych latach istnienia Microsoftu wszyscy pracownicy mieli znaczny wpływ na działalność firmy. Mimo świetnego zespołu sam sprawdzał jednak każdą linijkę kodu i dokonywał sensownych zmian. Kolejna cecha geniusza to sumienność i dążenie do perfekcji. Gates miał głowę do interesów i we współpracy z firmą IBM zabezpieczył finansowo firmę. Pomagając im, stworzył system, który nazwał MS-DOS. To było początkiem dominacji firmy Gatesa na rynku. Błysk geniuszu i przedsiębiorczości spowodował rewelacyjny stan firmy. Gates, podpisując umowę z IBM, zadbał o stronę biznesową Micrsoftu. Sprzedaż MS-DOSu sprawiła, że Microsoft stał się jednym z głównych graczy w tym sektorze rynku. Od początku pracy             w swojej firmie Gates zdecydowanie dążył do poszerzenie zestawu oferowanych przez nich produktów. Ogromny wpływ na sukces Billego ma jego chęć i zapał zarówno do pracy jak i do nauki. Mimo świetnej pracy, żony, ogromnej ilości pieniędzy wciąż był nienasycony i ten stan rzeczy trwa do dziś.

Od 2006 roku powoli zaczął wycofywać się z pełniącej przez siebie funkcji w firmie, by podjąć się  innej działalności. Postanowił odejść, aby móc pomagać innym. W roku 2000 Gates i jego żona założyli Bill & Melinda Gates Foundation. Fundacja ta to największa na świecie organizacja filantropijna, która przeznacza pieniądze na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami nękającymi Trzeci Świat. Gates pomaga najuboższym wioskom, wykłada pieniądze na stypendia i szczytne cele, ale najważniejszą rolę fundacja odgrywa na polu bitwy z AIDS, który nęka kraje Trzeciego Świata. Człowiek, który jest jednym z najbogatszych na świecie, posiada wspaniałą posiadłość, a mimo to myśli także o innych. Gates postarał się także, aby inni zamożni ludzie wspomogli jego przedsięwzięcie i to mu się udało.

Mam nadzieje, że powyższą wypowiedzią przybliżyłem Państwu postać Billiego Gatesa i udowodniłem, dlaczego warto stawiać go jako wzór do naśladowania. Młody chłopak swoją determinacją i chęcią nauki oraz zdolnością do spełniania marzeń udowadnia w dorosłym życiu, że mimo iż jego sen się ziścił, nadal pamięta o innych. Stał się miliarderem dzięki swojej wiedzy. Mimo początkowych problemów związanych z dostępem do komputera nie poddał się i w konsekwencji założył firmę, która dyktuje warunki na rynku po dzień dzisiejszy. Chciałbym, aby więcej ludzi, którzy mimo posiadanego majątku i posady potrafili pomagać, może nie jak Gates zakładać od razu fundację i przelewać na jej rzecz ponad miliard dolarów rocznie, ale nie być obojętnym i zakochanym tylko w pieniądzach jak wielu, wielu ludzi sukcesu.

Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie

46- 300 Olesno                                                                                                                               tel.-fax. (34) 358+26+15

ul. Wielkie Przedmieście 41                                                                                                                        zszolesno@o2.pl