Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w oleśnie

Imieniny

Dzisiaj jest: 23 Lipiec 2019    |    Imieniny obchodzą: Bogna, Brygida, Apolinary

Biblioteka

BIP - Powiat Oleski


DKMS


Dakar 2016 wydarzenia

Statystyka

Odsłon : 2665560

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Dominika Liguda

Na początku chciałabym, żebyśmy wszyscy odpowiedzieli sobie na pytanie, czy warto mieć swój autorytet?

Według mnie posiadanie osoby, która jest wzorem do naśladowania, jest istotne w życiu każdego człowieka. Początkowo moimi autorytetami byli rodzice, to od nich uczyłam się, co jest dla mnie dobre a co złe. Teraz nadal słucham rad bliskich, ale swój wzór znalazłam w Oprah Winfrey, która dzięki doświadczeniu życiowemu może podzielić się swoją wiedzą z innymi. Robi to w sposób naturalny, nie narzucając swojego zdania, jest przy tym bardzo prawdziwa.

 

Oprah stała się ikoną idealnej kobiety, silnej i niezależnej, która wzniosła się na szczyt swojej kariery, ale czy tak było zawsze? Myślę, że wielu zdziwiłoby się, jak trudne były jej lata młodości. Wychowywała się w niepełnej rodzinie. W kilku swoich programach opowiadała o tym, że jako nastolatka była molestowana a nawet zaszła w nieplanowaną ciążę. Sprawiała problemy wychowawcze ojcu, jednak w porę zrozumiała, co tak naprawdę jest dla niej ważne. Że pragnie od życia czegoś więcej niż kariery kelnerki w pobliskim barze, którą niejeden jej wróżył. Podziwiam ją z to, że przykre wydarzenia w jej życiu uczyniły ją silniejszą. Ukończyła liceum oraz uniwersytet z bardzo dobrymi wynikami oraz stypendium.

 

Kiedy zaczęła swoją pracę jako prezenterka, była pierwszą czarnoskórą kobietą

dopuszczoną przed kamery. Należy zwrócić uwagę na to, że Oprah żyła w czasach, kiedy osoby czarnoskóre nie były akceptowane w społeczeństwie tak jak dziś. Rasizm był na porządku dziennym. Kobieta niejednokrotnie spotykała się z krytyką ze względu na swój kolor skóry, ale nigdy nie miała przez to kompleksów. Znała swoją wartość i nie okazywała słabości. Mimo przeszkód pięła się po szczeblach kariery. Zaczęła prowadzić program, który początkowo miał słabą oglądalność „Ludzie rozmawiają”. Ona jako pierwsza opowiadała o ekstremalnych, ale prawdziwych losach ludzkich. Mówiła o przemocy, o toksycznych związkach, o uzależnieniach i nigdy nie ukrywała, że zna te problemy z własnego życia. Dzięki temu program zdobył tak dużą oglądalność, że zmienił nazwę na „Oprah Winfrey Show” i został wyemitowany na cały kraj.

 

W Oprah podoba mi się jej szczerość i zrozumienie w stosunku do problemów innych ludzi. Niejednokrotnie na wizji wzruszali ją do łez nikomu nieznani wcześniej ludzie, jak jej nauczycielka z czwartej klasy, kobieta posiadająca 92 osobowości czy cierpiący na dystrofię mięśniową dwunastolatek. Jej silna osobowość i upór sprawiają, że nie ustaje w ciągłej walce o prawa kobiet oraz Afroamerykanów. Dzięki jej sukcesowi wiele kobiet uwierzyło w swoje możliwości i zmianę życia na lepsze. Fundacje, których jest założycielką, pomagają wielu osobom z licznymi problemami. To pokazuje, jak bardzo wczuwa się w cierpienie innych, którzy nie mieli tyle siły i determinacji co ona. Wspiera rozwój edukacji, finansuje stypendia oraz pomaga projektom, które mają dla niej szczególne znaczenie.

Temat tegorocznego konkursu to „Poszukiwanie autorytetów wśród ludzi różnych zawodów”. Oprah, która jest kobietą zdecydowaną i wyrazistą, wybrała niewątpliwie trudny zawód, którym jest prezenter telewizyjny. Wymaga on dużo siły, ponieważ często wiąże się z nim ostra krytyka ze strony innych osób, które kierują się głównie zazdrością. Dla mnie, młodej dziewczyny, która dopiero wkracza na swoją drogę kariery, wzorowanie się

na takiej osobie jak Oprah uświadamia mi, że aby osiągnąć sukces, potrzebna jest siła, determinacja i wiara we własne możliwości.

 

Dziękuję za uwagę.

 

Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie

46- 300 Olesno                                                                                                                               tel.-fax. (34) 358+26+15

ul. Wielkie Przedmieście 41                                                                                                                        zszolesno@o2.pl