Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w oleśnie

Imieniny

Dzisiaj jest: 17 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Biblioteka

BIP - Powiat Oleski


DKMS


Dakar 2016 wydarzenia

Statystyka

Odsłon : 2400116

Szukaj

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

 QR Code
Slide Qr Code by Wegemaluch.pl

Uczniowie oleskiego Zespołu Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie odbywają praktyki zawodowe w Niemczech we Frankfurcie nad Odrą

W dniach od 21.09.2014 do 10.10.2014 grupa 20 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie, z klasy drugiej, trzeciej i czwartej wraz z opiekunem biorą udział w projekcie „Praktyka zagraniczna – lepszy start na rynku pracy“, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu uczniowie odbywają praktyki zawodowe z branży gastronomicznej ( 8 osób z klasy 4k technik kucharz i 2 osoby z klasy 2kh technik żywienia i usług gastronomicznych) oraz z branży budowlanej (10 osób z klasy 3bm technik budownictwa)

Trzytygodniowe praktyki są realizowane w ośrodku dokształcania zawodowego we Frankfurcie nad Odrą. Ośrodek ten od lat czterdziestych XX wieku zajmuje się kształceniem praktycznym uczniów w zawodach z branży budowlanej,  a od lat osiemdziesiątych także z branży gastronomicznej.

Uczniowie w profesjonalnych warsztatach pracy z ich nowoczesnym wyposażenie nabywają nowych umiejętności zawodowych. Na profesjonalnie przygotowanych stanowiskach pracy mogą zweryfikować swoją wiedzę zawodową w warunkach europejskich.

Grupa kucharzy poznaje tajniki "Narodowej kuchni niemieckiej". W trakcie zajęć przygotowywali regionalne potrawy np. zupy ziemniaczane i z soczewicy,  golonka, gulasze, sznycel po wiedeńsku, jabłka zapiekane, dżemy i konfitury. Każdego rana wypiekają pieczywo i przygotowują śniadanie. W ramach zajęć przygotowują także drugie śniadanie i obiad dla wszystkich grup obecnych w ośrodku. Ciekawym doświadczeniem jest także obsługa grupy z Mongolii, która rozpoczęła zajęcia 3 października.

zobacz zdjęcia - "Rzemiosło murarskie: mury ozdobne i licowe” - podczas praktyki

Grupa budowlańców natomiast poznaje „Rzemiosło murarskie: mury ozdobne i licowe”. W pierwszym tygodniu uczniowie montowali deskowania, rusztowania a także przygotowywali szalunki do wykonywania przesklepień łukowych. W drugim tygodniu murowali mur z wykorzystaniem różnych wiązań cegieł. Obecnie uczniowie rozpoczęli murowanie sklepień kolebkowych z wykorzystaniem przygotowanych wcześniej szalunków.

zobacz zdjęcia - Tajniki "Narodowej kuchni niemieckiej". - podczas praktyki

Pobyt w ośrodku to nie tylko nauka i praca ale także czas wolny który został zagospodarowany przez opiekunów. Uczniowie zwiedzali Frankfurt odbyli wycieczki do Poczdamu i Berlina. Korzystali także z ścian wspinaczkowych, basenu oraz zorganizowali międzyklasowe rozgrywki w kręgielni.

zobacz zdjęcia - Praktyka zagraniczna – lepszy start na rynku pracy“ - czas wolny

Pobyt uczniów w Niemczech pozwala także na ich rozwój interpersonalny oraz umiejętność posługiwania się językiem niemieckim.

 

Koordynator mgr inż. Joachim Rataj

 

Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Lompy w Oleśnie

46- 300 Olesno                                                                                                                               tel.-fax. (34) 358+26+15

ul. Wielkie Przedmieście 41                                                                                                                        zszolesno@o2.pl