Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w Oleśnie

15 listopada 2019 roku pod opieką Wioletty Wacheckiej i Magdaleny Piastowskiej  w sali 22 odbył się pierwszy szkolny konkurs „ Świąteczny Stół Bożonarodzeniowy”.  Udział wzięło 6 dwuosobowych grup. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie  stołu bożonarodzeniowego  wraz z odpowiednią zastawą stołową, bielizną stołową i dekoracją. Konkurs miał na celu wyłonienie dwóch grup które będą zgłoszone do konkursu  wojewódzkiego który odbędzie się 5 grudnia 2019 roku w Hotelu Solidaris w Kędzierzynie Koźlu.  Wszystkie stołu prezentowały się pięknie i oryginalnie niemniej jednak można było wychwycić w nich drobne błędy.  Po naradach zdecydowaliśmy, że do konkursy wojewódzkiego zostanie zgłoszony stół: „ W zgodzie z naturą” w wykonaniu Ireny Juszczak i  Weroniki Kierat oraz stół pt: „Świąteczny Kącik” Kamili Buchwald i Wiktorii Bogdoł.

zobacz zdjęcia>>>

W czwartek 17 października br. 10 osobowa grupa kucharzy (7 osób z klasy IV kh, dwie osoby z klasy III kh oraz jedna z klasy II kh) gościli w laboratorium branżowym  w Regionalnym Centrum Wsparcia Palcówek Edukacji w Opolu w ramach projektu Opolskie Szkolnictwo Zawodowe Dla Rynku Pracy. Uczniowie mieli możliwość wykonania następujących ćwiczeń laboratoryjnych:

 

- oznaczenie zawartości glutenu w mące,

 

- wykrywanie skrobi w produktach mlecznych,

 

- oznaczenie tłuszczu w orzeszkach ziemnych,

 

- metody badania kwasowości produktów spożywczych,

 

- oznaczenie zawartości soli w wodzie za pomocą konduktometru.

 

Biorąc udział w zajęciach, wykonując poszczególne ćwiczenia związane z zawodem uczniowie spróbowali odpowiedzieć na pytanie: „Gdzie w zawodzie, którego się uczę mogę znaleźć zastosowanie badanych zjawisk i przeprowadzonych doświadczeń?”.

zobacz zdjęcia>>>

11 października 2019 r. trzy drużyny z naszej szkoły wystartowały w Ekonomicznych Grach Ulicznych. Organizatorem gry był NBP oraz Fundacja Kwitnące Talenty. Gra polegała na tym, aby w jak najkrótszym czasie odnaleźć 10 miejsc podanych jako kody w formie zdjęć oraz odpowiedzieć na 10 pytań z zakresu ekonomii i bankowości. Nasze drużyny: Jakub Reczko, Józef Mann, Adam Kubacki i Pawlik Jakub, trasę ponad 10 km pokonali w godzinę, odpowiedzieli poprawnie na wszystkie pytania, i  tym samym zdobyli I miejsce. Druga drużyna: Sandra Augustyniok, Melania Lizoń, Natalia Franke i Magda Sawicka  zajęły II miejsce na podium. Trzecia drużyna: Simona Werner, Dawid Płóciennik, Weronika Kierat i Kacper Zacha niestety nie stanęli na podium, mimo bardzo dobrego czasu. Ważnym elementem gry była aplikacja, która w przypadku tej drużyny nie działała poprawnie i niestety cenny czas uciekał …

 

Zważywszy na fakt, że nagrody były cenne: za I miejsce dla każdego uczestnika karta upominkowa o wartości 200 zł do sklepu empik, a za II miejsc 100 zł dla każdego, rywalizacja była ogromna. Warto dodać, że chłopcy zajmując I miejsce, dodatkowo wywalczyli nagrodę w postaci karty wartej 500 zł do zrealizowania też w sklepie Empik dla szkoły!

 

Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy i cieszymy się z wygranej.

 

Opiekunkami drużyn były Brygida Libera i Aneta Hunk Gratulujemy!!!

zobacz zdjęcia>>>