Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w Oleśnie

9 października 2019 r. pięć klas pierwszych Branżowej Szkoły I Stopnia udało się na pieszą wycieczkę integracyjną szlakiem patrona szkoły - Józefa Lompy - do Starego Olesna. Młodzież miała okazję zwiedzić kościół św. Anny i poznać jego historię. Na Siedmiu Źródłach wszyscy chwilę odpoczęli, zaczerpnęli świeżego powietrza oraz spróbowali wody źródlanej. W ośrodku wypoczynkowym Anpol klasy pierwsze brały udział w zabawach integracyjnych, piekły kiełbaski i miło spędziły czas na rozmowach z rówieśnikami, wychowawcami i opiekunami.

zobacz zdjęcia>>>

W dniach 30.09.2019 uczniowie klas trzecich technikum wyjechali na trzydniową wycieczkę do Międzygórza - Masyw Śnieżnika. Program wycieczki zakładał zrealizowanie trzech założeń: coś dla ducha, coś dla ciała i coś dla umysłu. Ducha umacnialiśmy dnia pierwszego w Nysie - zwiedzając Bazylikę pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki. Oprowadzeni zostaliśmy przez ks wikarego Andrzeja Flaka pochodzącego z Olesna. Ks. Prałat Mikołaj Mróz proboszcz oprowadził nas po skarbcu św. Jakuba znajdującym się w wierzy obok bazyliki. W tym samym dniu zwiedzaliśmy pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim gdzie poznaliśmy jego historię, układ architektoniczny i problemy z odbudową. Ostatnim punktem dnia było sanktuarium Marii Śnieżnej znajdujące się pod szczytem góry Igliczna w Masywie Śnieżnika, nieopodal Międzygórza. Ciekawa prelekcja ks. proboszcza przybliżyła nam historię obiektu oraz znaczenie jego wystroju.
Drugiego dnia coś dla ciała czyli piesza wędrówka na Śnieżnik. nie wszyscy doszli, ale ci którzy znaleźli się na szczycie mieli okazję zobaczyć przepiękne widoki Sudetów Wschodnich.
Dzień trzeci coś dla umysłu. Pobyt w Republice Czeskiej. Z przyczyn niezależnych odwołano wizytę w elektrowni szczytowo- pompowej Dlouhé Stráně w Koutach nad Desnou. W zamian uczniowie poznali proces ważenia piwa w browarze Holba w Hanuszowicach. Mimo przelotnych opadów wycieczkę należy uznać jako bardzo udaną.

zobacz zdjęcia>>>

Pierwszego dnia zaplanowaną zbiórkę mięliśmy o godzinie 10:30 na parkingu koło Polo. Autobusem jechaliśmy do Krakowa na lotnisko z którego wylot był o godzinie 15:40. Lot przebiegł bardzo spokojnie oczywiście z małym stresem na starcie. Podróż zajęła nam ok 2 godzi. Około godziny 17:40 byliśmy już na miejscu – Rzym-Fiumicino. Potem był przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Hotel mieścił się w Ciampino. Po rozpakowaniu walizek przyszedł czas na obiadokolacje... Oczywiście podano nam nie co innego jak pastę – tradycyjne danie Włoch.
Następnego dnia mięliśmy pobudkę o godzinie 6 ponieważ śniadanie mięliśmy na 7. Po śniadanku ruszyliśmy na metro które zawiozło nas do Watykanu. Tam zwiedziliśmy Muzeum Watykańskie, Kaplicę Sykstyńską, Plac i bazylikę św. Piotra, Grób Jana Pawła II, Kopułę Michała Anioła. Koło godziny 17-18 był powrót do hotelu i obiadokolacja. Oczywiście podczas zwiedzania każdego dnia była mała przerwa na przekąszenie małego co nieco. Bazylikę św. Trzeci dzień był bardzo wyczerpujący, ponieważ w jeden dzień zwiedziliśmy to co mieliśmy zaplanowane na dwa dni. Pogoda nam tego dnia dopisała gdyż było tam aż 30 stopni. Tego dnia zwiedzaliśmy Bazylikę św. Jana na Lateranie, Święte schody, Forum Romanum, Koloseum, Łuk Konstantyna, Palatyn, Plac Hiszpański z fontanną Barciaccia w kształcie łodzi, słynną fontannę di Trevi, Panteon, Capitol po tym wszystkim był powrót do hotelu i obiadokolacja. Ostatniego dnia po spakowaniu wszystkich rzeczy i wykwaterowaniu, autobusem pojechaliśmy nad morze do Osti, tam mięliśmy czas wolny aż do godziny ok 14:30-15. Potem autobusem przemieściliśmy się na lotnisko z którego o godzinie 16:55 był wylot. Około godziny 18-19 byliśmy już na Polskiej ziemi. Tam na lotnisku czekał już na nas autobus którym wracaliśmy do domu. W Olesnie byliśmy około godziny 21-22.
Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ spełniło się moje marzenie zobaczenie na żywo Koloseum. Atmosfera w grupie była świetna, bardzo dobrze się dogadywaliśmy. Czekam już z niecierpliwością na następną taka wycieczkę.