Pierwsze miesiące nowego projektu „Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy – 2” już za nami. Pora na kilka słów podsumowania. Mimo niepewnych, pandemicznych czasów cały zespół projektowy nie zwalnia tempa!

Początek projektu upłynął pod znakiem zapytania. Wobec ciągle zmieniającej się liczby zakażeń wirusem COVID-19 czekaliśmy w niepewności na decyzje rządu dotyczące działania naszej placówki jak i wszystkich współpracujących z nami szkół. Postawiliśmy sobie jednak za cel – zrobić tak dużo jak tylko się da. I udało się wiele.

Od początku mocno postawiliśmy na realizacje staży uczniowskich. Po opracowaniu dokumentacji zaczęliśmy działać – na przełomie grudnia i stycznia na staże uczniowskie wysłaliśmy 40 uczniów z Zespołu Szkół w Gorzowie Śląskim, Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu. Kolejna grupa stażystów zaplanowana była na miesiąc marzec. Podjęliśmy się organizacji staży dla uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, Zespołu Szkół nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oraz Zespołów Szkół w Ozimku i Zawadzkiem. Tym samym uczniowie kierunków mechatronicznych, informatycznych, ekonomicznych, analitycy oraz architekci krajobrazu trafili na miesięczne staże do największych opolskich przedsiębiorstw, m.in. firmy Multiserwis, Polaris Polska, Bioagra Polska i wielu innych pracodawców, aby w bezpośrednim kontakcie z żywym biznesem szlifować swoje zawodowe kwalifikacje. Tym samym ponad setka uczniów ma już staż za sobą, a w planach mamy kolejne kilkadziesiąt zaplanowane na maj.

Równolegle zadbaliśmy o doposażenie opolskich szkół specjalnych. Do placówek w Kluczborku, Grodkowie, Głubczycach, Krapkowicach, Prudniku, Kędzierzynie-Koźlu, Leśnicy i Brzegu trafiły m.in. monitory interaktywne wraz z mobilnymi statywami, urządzenia do streamingu oraz niezbędne wyposażenie – komputery i specjalistyczne klawiatury dostosowane do potrzeb uczniów szkół specjalnych. Jednocześnie w szkołach w Brzegu, Krapkowicach, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu utworzonych zostało 6 pięcioosobowych grup, które realizują program 80 godzinnych zajęć specjalistycznych. Ich głównym celem jest aktywizacja zawodowa oraz przystosowanie uczniów do samodzielnego funkcjonowania. Wykorzystując zakupiony przez nas sprzęt uczestnicy doskonalą umiejętności posługiwania się nowoczesnym oprogramowaniem wspomagającym komunikację, które będą mogli wykorzystać na przyszłej ścieżce zawodowej.

Nasz niezawodny coach Andrzej Skiba prowadził seminaria planowania kariery zawodowej, które odbyły się w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim, Zespole Szkół Mechanicznych i Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu oraz w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o swoich planach na przyszłość, karierze zawodowej oraz wymarzonych stanowiskach pracy. Zagadnienia poruszane na seminarium dotyczyły też budowania własnej marki, analizy aktualnego rynku pracy oraz potrzeb pracodawcy. W części praktycznej uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w autoprezentacji i odgrywaniu scenek z rozmów kwalifikacyjnych.

W nadchodzące miesiące wchodzimy z nadzieją, że uda się kontynuować działania rozpoczęte od początku projektu. Oby tylko pandemiczna rzeczywistość na to pozwoliła!