Edukacja pożarnicza to nie tylko poznawanie zasad działania służb ratowniczych. To także poznanie sprzętu pożarniczego i technologii jego produkcji. Klasa 1 te miała okazję odwiedzenia zakładu OlesnoTec w Wojciechowie, którego głównym obszarem działalności jest produkcja oparta na technologii toczenia, frezowania oraz spawania. Zakład jest częścią niemieckiej firmy FIREDOS GMBH, europejskiego lidera w projektowaniu i produkcji rozwiązań w zakresie systemów dozowania dla urządzeń gaśniczych. Wyroby FIREDOS stosowane są w w instalacjach gaśniczych zbiornikowców, nabrzeży, hangarów lotniczych, magazynów paliw, w wozach strażackich. Produkowane monitory gaśnicze stosowane są do gaszenia pożarów wodą lub pianą i mogą transportować 40 tys. litrów wody gaśniczej na minutę na odległość ponad stu pięćdziesięciu metrów. Uczniowie zostali zapoznani z technologią wytwarzania w zakładzie OlesnoTec. Kierownictwo specjalnie sprowadziło z głównej siedziby w Niemczech kilka gotowych wyrobów, których zastosowanie mogliśmy poznać.
Po zakładzie oprowadził uczniów absolwent Zespołu Szkół Zawodowych, kierownik produkcji w OlesnoTec – Patryk Włóczyk.