Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to program realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Wniosek na środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa złożony został w październiku 2022 roku. Rozstrzygnięcie nastąpiło 9 marca 2022. W jego wyniku nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 12 000 złotych, które wraz z wkładem własnym w kwocie 3000 złotych stanowiły budżet projektu. W pierwszym etapie, jeszcze przed podpisaniem umów formalnych przystąpiono do konsultacji z poszczególnymi partnerami.

W dniach między 13 a 21 marca nauczyciel bibliotekarz przeprowadził zajęcia warsztatowe w poszczególnych klasach Technikum nr 1, których celem było stworzenie list książek oczekiwanych przez młodzież. W wyniku tych działań powstała lista licząca kilkaset pozycji, która została uzupełniona propozycjami nauczyciela bibliotekarza, służącymi realizacji zaplanowanych projektów czytelniczych. Lista ta została zaprezentowana przedstawicielom Komitetu Rodzicielskiemu a także przedstawicielom Samorządu Szkolnego, którzy zaakceptowali zaproponowane zakupy. W ramach stałej współpracy z Biblioteką Publiczną w Oleśnie wykaz książek zaprezentowany został Dyrektor placówki i po konsultacjach ostatecznie został zaaprobowany.  Wszystkie imprezy i wydarzenia czytelnicze organizowane przez bibliotekę szkolną ZSZ a także przez Bibliotekę Publiczną były promowane na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych. Informacje o wydarzeniach przesyłane były także na stronę Biblioteki Pedagogicznej w Opolu.

W ramach realizacji NPRC przeprowadzono wiele imprez, wydarzeń i projektów promujących czytelnictwo. Były to:

  1. Wystawa fotograficzna z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
  2. Wielowymiarowa impreza „Akcja Żonkile”. W jej ramach zaprezentowano gazetkę okolicznościową, uczniowie wykonywali żonkile według wzoru zaproponowanego przez Muzeum Polin, odbyły się specjalne lekcje, a także wystawa książek poświęconych tematowi Zagłady.
  3. We współpracy z Samorządem Szkolnym odbyła się impreza obejmująca swym działaniem niemal wszystkich uczniów szkoły promująca czytelnictwo pod hasłem „Jak nie czytam-jak czytam”.
  4. Specjalna wystawa książek zapraszająca do wakacyjnej lektury. W regulaminie biblioteki znajduje się stosowny zapis dotyczący możliwości wypożyczania książek na okres ferii i wakacji.
  5. Spotkanie z rodzicami klas pierwszych poświęcone Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa i korzyściom wynikającym z rozwoju czytelnictwa, możliwości rozwoju z tym związane.
  6. Konkurs poświęcony patronowi szkoły Józefowi Lompie. Konkurs był dwuetapowy. Jego efektem finalnym były prezentacje wykonane i opublikowane na stronie szkoły.
  7. Wystawa książek (stacjonarnie i cyfrowo) poświęconych literaturze regionalnej.
  8. Spotkanie autorskie z panią Ewą Cichoń, dyrektor Muzeum Miejskiego w Oleśnie i autorką wielu publikacji dotyczących naszego miasta.
  9. Projekty edukacyjne realizowane w poszczególnych klasach:
  10. W klasach piątych (5 ik i 5 eb) realizowany był projekt pod hasłem „Przemiany społeczno-polityczne w powiecie oleskim na tle historii powszechnej”
  11. W klasach pierwszych i drugich (1 te, 1 ti, 1 bh, 2 eb, 2ih) projekt czytelniczy „Czytam-polecam”
  12. W klasach pierwszych (1 te, 1 bh, 1 ti) projekt plastyczny „Kartka-polecajka”
  13. W klasie 4 ebi „Atrakcyjność wizualna i marketingowa stron www”
  14. W klasie 3 ie projekt „Inni, ale tacy sami”.
  15. Konkurs historyczny „Moja mała ojczyzna”.
  16. Konkurs Krasomówczy pod hasłem „Szukamy autorytetów wśród bohaterów literackich”. (przygotowania od listopada – finał na początku marca)
  17. W ramach współpracy z innymi bibliotekami udział młodzieży w imprezie czytelniczej „Czytanie łączy pokolenia” w Zespole Szkół w Oleśnie.
  18. Na stronie internetowej szkoły i w mediach społecznościowych na bieżąco prezentowane są i promowane nowości wydawnicze.
  19. W drugim półroczu z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu nr 3 w Oleśnie odbędzie się impreza czytelnicza dla dzieci przygotowana przez uczniów klas technikum.