Zespół Szkół Zawodowych

im. Józefa Lompy w Oleśnie

19 listopada 2019 r. w klasie  IV kh  w ramach zajęć z przedmiotów zawodowych odbyło się spotkanie z przedstawicielką  ZUS  w  Oleśnie, panią Katarzyną Kansik. 

Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się od strony praktycznej czym są ubezpieczenia społeczne, jaka jest rola i zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak on funkcjonuje oraz jakie są korzyści                  z tytułu płacenia składek.  Pani Katarzyna Kansik  zapoznała młodzież z obowiązkami pracodawcy wobec ZUS. Przedstawiła rodzaje deklaracji rozliczeniowych  i sposób ich wypełniania, a przede wszystkim  wskazała uczniom cel opłacania składek oraz  jakie składki opłaca pracodawca za swoich pracowników. Zachęcała młodzież do zakładania własnych działalności, ukazując korzyści bycia właścicielem firmy.

Serdecznie dziękujemy  pani Katarzynie Kansik  za przybycie do naszej szkoły.

 

Po raz 23 odbyła się Świąteczna Zbiórka Żywności. To akcja organizowana przez Banki Żywności w całej Polsce. To piękne dzieło niesienia pomocy innym wciąż się rozwija, także w Oleśnie. W tym roku mottem akcji były słowa: „Głód to nie bajka”.

 Akcję wsparło ponad 50 tysięcy wolontariuszy, którzy zachęcali do udziału i przypominali, że choć świąteczny stół ludzi ubogich nigdy nie ugina się od nadmiaru jedzenia, to dzięki pomocy wielu osób w tych dniach może stać się inny niż zwykle, naprawdę wyjątkowy. Każdy produkt podarowany w trakcie zbiórki miał znaczenie.

Celem Świąteczna Zbiórka Żywności było zebranie jak największej ilości produktów żywnościowych, które zostają przekazane  osobom zagrożonym niedożywieniem. Dodatkowym elementem projektu jest  zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ubóstwa i niedożywienia  
w Polsce. W tym roku akcja prowadzona jest w ponad 3 tys. sklepów spożywczych w 500 miejscowościach. 

W piątek i w sobotę 29 i 30 listopada od rana Wolontariusze Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych im. J Lompy  rozpoczęli dyżury w wybranych sklepach na terenie Olesna i zbierali ofiarowywane produkty dla Rodzin Uczniów ZSZ w Oleśnie.

Zbiórka odbywała się w  Sedalu w Oleśnie przy ul. Słowackiego;  sklepie POLOmarket przy ul. M. Konopnickiej

oraz trzech sklepach  Spółdzielni PSS Społem z siedzibą w Oleśnie  przy ul. Kościuszki :

- w sklepie „Lewiatan” przy ul. Częstochowskiej,

- w sklepie „Społem” przy ul. ks. Łysika,

- oraz w Delikatesach na Rynku,

Wolontariusze z klas technikum i branżowej szkoły: Dawid Kotyś,  Alicja Kaczmarczyk, Jakub Żywica, Matusz Rataj, Anna Gladys, Martyna Helios, Melisa Gnacy, Angelika Płonka, Ewelina Sojka, Matusz Bąk, Anna Franke, Wiktoria Staffa, Irena Juszczak, Wiktoria Kowalczyk, Anna Roj,  Patrycja Roj,  Dominika Łątka, Żaklina Wodarczyk, Marcel Siegert, Tomasz Szewczyk, Kamil Urbanowicz, Aleksandra Sokol i Grzegorz Kaczmarek pod opieką Brygidy Libery, Anety Hunko, Joachima Rataja i Zygfryda Lukosika

 zebrali 588kg ofiarowanych produktów.

 Żywność ta zostanie rozdzielona pomiędzy 26 uczniów naszej szkoły. 

Ofiarność i otwarcie na potrzeby mniej zamożnych okazały się jak co roku wielkie.

 Wszystkim Darczyńcom oraz Zarządom Sklepów

składamy serdeczne podziękowanie  i życzymy

Szczęśliwych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

 

 


 

 

 

 

 

W dniach 19-22 listopada w naszej szkole uczniowie klas czwartych technikum przystąpili maturę próbna przygotowana przez wydawnictwo Operon. Uczniowie przystąpili do egzaminów z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego lub niemieckiego na poziomie podstawowym oraz jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu. W naszej szkole uczniowie wybierali jako rozszerzenie matematykę, język angielski, język niemiecki, geografię oraz biologię.

Egzaminy próbne. mają pozwolić uczniom na sprawdzenie swojej wiedzy przed matura w maju oraz  i ma za zadanie na „oswojenie”  ze stres wywoływany przez tak ważnym egzaminem.

Uczniowie mogli zapoznać się z odpowiedziami do zadań maturalnych na stronie internetowej gieldamaturalna.pl.

  

A oto kilka zdjęć z rozpoczęcia matury próbnej>>>